Сплата ЄСВ сплячими ФОП

Оскарження «сплячими» фізичними особами-підприємцями вимоги податкового органу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску! ?

"Сплячі" фізичні особи-підприємці - особи, які у минулому зареєструвались фізичними особами-підприємцями, проте, у подальшому, не здійснювали підприємницької діяльності як ФОП, не отримували дохід (прибуток) від неї та які все ще перебувають на обліку у податковому/пенсійному органі.
У зв'язку з тим, що "сплячі" фізичні особи-підприємці не здійснювали підприємницької діяльності та не отримували дохід (прибуток) від неї, то відповідно до вимог законодавства вони не зобов'язані були сплачувати податки/збори.
❗️ Однак, з 01.01.2017 року ситуація змінилась і до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" були внесені зміни, відповідно до яких "сплячі" фізичні особи-підприємці зобов'язані були сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не менше мінімального страхового внеску на місяць. Мінімальний страховий внесок на місяць у 2017 році становив - 704 грн., у 2018 році - 819,06 грн., у 2019 році - 918,06 грн., у 2020 році - 1039,06 грн.

Звісно, переважна більшість фізичних осіб-підприємців і гадки не мала про те, що з 01.01.2017 року вони повинні були здійснювати нарахування та сплату єдиного внеску не менше мінімального страхового внеску на місяць.

У подальшому, через несплату фізичними особами-підприємцями єдиного внеску, податковий орган почав виносити вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску та направляти їх на адресу фізичних осіб-підприємців.

Що ж робити, якщо Ви отримали від податкового органу вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску❓

1️⃣ звернутись до податкового адвоката ☝️, який надасть вичерпну консультацію, повідомить про шляхи вирішення спору та попередить про можливі ризики.
2️⃣ звернутись з письмовою заявою до податкового органу, в якій попросити контролюючий орган надати інформацію щодо наявності винесених стосовно Вас усіх вимог про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску та інформацію щодо їх направлення/вручення. Оскільки, оскаржувати доведеться всі вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску.

3️⃣ зайти до Автоматизованої системи виконавчих проваджень та перевірити, чи не були стосовно Вас відкриті виконавчі провадження на підставі вимог про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску.

4️⃣ оскаржити вимогу/вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

⚠️ Пам’ятайте, що відповідно до вимог законодавства Ви маєте право оскаржити вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску протягом 10 днів з дня її отримання в адміністративному або у судовому порядку. 

Якщо Ви не отримували вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, а дізнались про неї, наприклад, від державної виконавчої служби, то Ви можете просити поновити строк на її оскарження. 

✅ Адміністративне оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску здійснюється шляхом подання скарги до вищестоящого органу.
Даний спосіб оскарження не дуже ефективний, оскільки, ДПС України достеменно відомо про практику Верховного Суду щодо незаконності (за певних обставин) вимог про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, однак, контролюючий орган не вчиняє жодних дій з метою відкликання незаконних вимог. Більше того, ДПС України не дивлячись на практику Верховного суду все одно вважає, що сплячі фізичні особи-підприємці зобов’язані сплачувати єдиний внесок.

✅
Оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у судовому порядку здійснюється шляхом подання позовної заяви до окружного адміністративного суду ⚖️

❗️ Деякі підстави для скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску у судовому порядку:

? Якщо Ви були зареєстровані як фізична особа-підприємець, не здійснювали підприємницької діяльності і не отримували дохід (прибуток) від неї, але працювали офіційно як найманий працівник на будь-якому підприємстві, установі, організації або у іншої фізичної особи-підприємця та за Вас (застраховану особу) сплачувався єдиний внесок Вашим роботодавцем (страхувальником), то Ви не зобов'язані сплачувати єдиний внесок ще й за себе як за фізичну особу-підприємця.
Аналогічний висновок зазначений у постанові Верховного суду від 04.12.2019 року по справі № 440/2149/19.

? Якщо Ви були зареєстровані як суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа до 2004 року і після 1 липня 2004 року не подавали державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про Вас як фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру, то Ви не зобов'язані сплачувати єдиний внесок. Оскільки, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутня інформація про Вас як про фізичну особу-підприємця, то Ви не є фізичною особою-підприємцем та як наслідок не є платником єдиного внеску.

Аналогічний висновок зазначений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 01.07.2020 року по справі № 260/81/19.

☝️ Залежно від обставин конкретної справи можуть бути й інші підстави для оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску.

⚠️
Зверніть увагу, що скасування у судовому порядку вимоги/вимог про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, без зобов'язання здійснити коригування в інтегрованій картці платника єдиного внеску - не дасть очікуваного результату.
Пам'ятайте, що скасування судом вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску не змінить того факту, що у Вашій Інтегрованій картці платника єдиного внеску буде наявна сума боргу (недоїмки) та у наступних базових звітних періодах, коли сума боргу зросте, то податковий орган знову винесе вимогу про сплату боргу недоїмки і навряд чи на суму зростання боргу.

❗️У зв'язку з чим, з метою належного захисту Ваших прав у позовній заяві необхідно також просити суд "зобов'язати податковий орган здійснити коригування відомостей в особовій картці платника Єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування шляхом виключення з неї відомостей про наявність у Вас боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску за відповідний період".

З-поміж іншого, борг (недоїмку) з єдиного внеску можна списати відповідно до п. 9-15 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування".

Законом України № 1072-IX від 04.12.2020 продовжено строк для списання боргу (недоїмки) з єдиного внеску за період з 01.01.2017 року по 01.12.2020 року. 

? Право на списання мають: 

☑️ фізичні особи - підприємці на загальній системі оподаткування;
☑️ особи, які провадять незалежну професійну діяльність,
⚠️ та за умови, що вищезазначені особи:

- не отримували дохід (прибуток) від здійснення підприємницької та/або незалежної професійної діяльності протягом періоду з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року;

і
- самостійно не сплатили суми недоїмки з єдиного внеску, а також штрафи та пеню, нараховані на суми недоїмки або якщо сума недоїмки, штрафів та пені не була стягнута у примусовому порядку.

? Для списання боргу з єдиного внеску фізичним особам-підприємцям до 01.03.2021 року необхідно подати: 

1️⃣ державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця - заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності за формою № 1, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 № 3268/5;

2️⃣ до податкового органу:

✅ звіт з єдиного внеску за 2017 рік (форма № Д-5) за формою встановленою Наказом Міністерства фінансів № 441 від 11.04.2016;

❗️ (однак, районні ДПІ вважають, що потрібно подавати звіт з єдиного внеску за 2017 рік за формою встановленою Наказом Міністерства фінансів № 511 від 15.05.2018, оскільки звіт за старою формою вони нібито не можуть внести у податкову базу)

✅ звіти з єдиного внеску за 2018, 2019, 2020 роки (форма № Д-5) за формою встановленою Наказом Міністерства фінансів № 511 від 15.05.2018;

❗️ Вищевказані документи подаються виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.

✅ заяву про списання боргу (недоїмки) з єдиного внеску.

? Звіти форми № Д-5 за 2017-2019 роки подаються до контролюючого органу з позначкою "початковий", а звіт форми № Д-5 за 2020 рік подається до контролюючого органу з позначкою "ліквідаційний".

При заповненні звітів форми № Д-5 за 2017, 2018, 2019, 2020 роки графи 4 і 6 Таблиці 1 не заповнюються, а проставляється лише категорія застрахованої особи.

? Що буде з відкритими виконавчими провадженнями після списання боргу з єдиного внеску ❓

? Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

? Податковий орган протягом п’яти робочих днів з дня прийняття рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми, надає територіальним підрозділам державної виконавчої служби інформацію про такі списані суми недоїмки з єдиного внеску в розрізі платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

? З дня винесення податковим органом рішення про списання недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, на підставі наданої податковим органом інформації підлягають ЗАКІНЧЕННЮ відкриті державною виконавчою службою виконавчі провадження та припиняються заходи примусового виконання рішень щодо стягнення таких сум з платників єдиного внеску, яким здійснюється списання сум недоїмки, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження".

? Якщо Ви до 03.06.2020 року звертались до податкового органу з заявою про списання боргу (недоїмки) з єдиного внеску, але отримали відмову, у зв'язку з тим, що ФОП була припинена до 03.06.2020 року, то за позицією податкових органів, вам не потрібно звертатися із заявою повторно, контролюючі органи здійснять списання на підставі документів, які були подані раніше, на підставі законів № 592 та № 786.

☝️ Якщо Ви звертались до податкового органу з заявою про списання боргу (недоїмки) з єдиного внеску, але отримали відмову з інших причин, то залежно від підстав відмови, ви можете звернутись до суду із позовною заявою про визнання протиправним та скасування рішення контролюючого органу щодо відмови у списанні боргу (недоїмки) з єдиного внеску.

? Якщо вам необхідна допомога в оскарженні вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску або допомога у списанні боргу з єдиного внеску - звертайтесь ?.

Податковий адвокат у Дніпрі допоможе Вам вибрати правильний (з точки зору закону) шлях вирішення податкового спору, визначить алгоритм дій у тій чи іншій ситуації, докладе максимум зусиль для отримання позитивного результату для клієнта. 

Якщо у Вас не має часу на візит до юриста з питань оподаткування, то Ви можете отримати професійну юридичну допомогу як у Дніпрі, так і по всій Україні - онлайн (консультація, складання позовної заяви і ін.).

Адвокат онлайн - це зручно та економно.